Na tej stronie możesz znaleźć informacje dotyczące wszystkich znaków drogowych zarówno poziomych jak i pionowych, kontrolek pojazdu, postaw i gestów osoby kierującej ruchem oraz sygnalizatorów świetlnych.
Do każdego znaku, postawy, kontrolki i sygnalizatora dopasowany jest odpowiedni symbol, obraz przedstawiający jego wygląd, znaczenie oraz objaśnienie, które go dokładnie definiuje.
Znaki drogowe muszą spełnić pewne wymagania, które zostały uwzględnione w przepisach, dotyczą one m.in. wielkości, wymiarów i widoczności. Znaczenie oraz zakres obowiązywania znaków i sygnałów prosperujących w ruchu drogowym określa rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Wymagania dotyczące konstrukcji znaków drogowych oraz zasad umieszczania ich na drodze zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. (Dz.U. z 2003 r. nr 220, poz. 2181) Znaki drogowe mogą być umiejscowione po obu stronach jezdni, bezpośrednio na niej lub nad nią.
Biorąc pod uwagę umiejscowienie, znaki możemy podzielić na poziome i pionowe.
Znaki poziome występują w postaci linii, symboli i napisów umieszczonych na powierzchni dróg.
Znaki pionowe to tablice, tarcze, ale także znaki świetlne. Kolejnym etapem klasyfikacji jest informacja jaką za sobą niosą, wyodrębniamy następujący podział:
Często można łączyć dane rodzaje znaków drogowych, np. znaki nakazu ze znakami informacyjnymi.
Każdy znak drogowy ma istotne znaczenie w zakresie dbania o bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu, a także sprawnego funkcjonowania na drodze.
Możemy jednak wyróżnić 4 znaki o odmiennym kształcie, mające szczególne znaczenie w ruchu drogowym:
Niestandardowe kształty zastosowane są w celu łatwiejszego zapamiętania oraz odróżnienia ich od innych znaków, dzięki czemu są rozpoznawalne także od tyłu oraz w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Funkcje znaków drogowych najczęściej utożsamia się z ich klasyfikacją, więc mówi się, że znaki: informują, zakazują, ostrzegają, nakazują – ogólnie mówiąc usprawniają funkcjonowanie na drodze oraz zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu.
W piśmiennictwie możemy znaleźć informację, że Oznakowanie dróg obejmujące znaki pionowe i znaki poziome ma na celu regulowanie i prowadzenie (kanalizowanie) ruchu oraz ostrzeganie i informowanie użytkowników dróg; - [Strony z Dziennika Ustaw nr.170 poz.1393 z 12 października 2002 r. - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych]
Znaki drogowe różnią się wielkością, zależnie od rodzaju drogi, na której zostały umiejscowione i dozwolonej prędkości na konkretnym odcinku.
Pytania:
Co oznaczają znaki drogowe?
Znaki drogowe określają sposób w jaki kierowca ma zachować się na drodze, mają za zadanie prowadzić kierowcę w bezpieczny sposób, doprowadzić do danego miejsca.
Jak dzielimy znaki drogowe?
Znaki drogowe możemy pogrupować na: znaki nakazu, znaki zakazu, znaki ostrzegawcze, znaki informacyjne, znaki poziome, znaki uzupełniające, znaki kierunku i miejscowości, znaki drogowe, a także sygnalizację świetlną.
Kto decyduje o sygnalizacji i znakach drogowych?
W zależności od kategorii drogi za organizację ruchu drogowego odpowiedzialny jest organ nim zarządzający.