W poprzednim artykule dosyć szeroko omawialiśmy zagadnienie drogi wewnętrznej. W dniu dzisiejszym skupimy się na kolejnych dwóch specyficznych rodzajach obszarów ruchu drogowego, czyli strefą ruchu i strefą zamieszkania oraz wskażemy na istotne różnice występujące miedzy nimi.
Zaczynając od strefy ruchu, jest to, podobnie jak droga wewnętrzna, droga niepubliczna. W przeciwieństwie jednak do wcześniej omawianej, w strefie ruchu obowiązują wszystkie zasady i przepisy kodeksu ruchu drogowego. Policja na jej obszarze może ukarać kierowcę za każde wykroczenie drogowe. Zasady są więc takie jak na wszystkich drogach publicznych: kierowca musi posiadać prawo jazdy i stosować się do znaków oraz sygnałów drogowych oraz przestrzegać zasad ruchu drogowego a pojazd musi być dopuszczony do ruchu.
Strefa ruchu musi być oznaczona na początku i na końcu odpowiednimi znakami: D-52 i D-53. Opuszczając ją, kierujący włącza się do ruchu, a więc obowiązkowo musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.
Strefa zamieszkania jest chyba najbardziej restrykcyjna z nich wszystkich pod względem obowiązujących na niej przepisów dla kierowców. Najważniejszą zasadą jest tutaj bezwzględne pierwszeństwo pieszych przed pojazdami. Piesi na tym obszarze mogą korzystać z całej szerokości jezdni i mają się tu czuć swobodnie i bezpiecznie.
Dlatego właśnie kierowcy mogą parkować jedynie w wyznaczonych miejscach, progi zwalniające w tej strefie nie muszą być w żaden sposób oznakowane, a maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdów nie może tu przekraczać 20 km/h. Ponadto należy stosować się do znaków i sygnałów drogowych ustawionych przez właściciela drogi.
O tym, że to piesi mają w strefie zamieszkania bezwzględne pierwszeństwo, dosyć wyraźnie informuje znak oznaczający wjazd na ten obszar, czyli D-40, na którym narysowane są postacie osób w różnym wieku. Znak D-41 oznacza wyjazd ze strefy zamieszkania, co jest równoznaczne z włączaniem się przez kierującego do ruchu i koniecznością ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu na drodze publicznej.
Podobieństwo między drogą wewnętrzną, strefą ruchu i zamieszkania to właśnie włączanie się do ruchu podczas wyjazdu z każdej z nich. Różnice między nimi są dosyć istotne, ale łatwe do zapamiętania. Droga wewnętrzna to droga niepubliczna, na której obowiązują nas jedynie znaki i sygnały ustanowione przez właściciela tej drogi. Drogą niepubliczną jest także strefa ruchu, ale tam już obowiązują kierowców wszystkie zasady i przepisy ruchu drogowego. W strefie zamieszkania natomiast najważniejsi są piesi i to im należy się bezwzględne pierwszeństwo w każdej sytuacji na tym obszarze.