Zdałeś obowiązkowe egzaminy i nie wiesz co robić dalej? Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami w naszym artykule.
Na wstępie GRATULUJEMY uzyskania pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym! Teraz będziesz pełnoprawnym kierowcą i możesz czerpać radość z jazdy samochodem! :)
Gdy dana osoba zda egzamin państwowy z części praktycznej Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przesyła informacje do urzędu. Następnie należy udać się do odpowiedniego urzędu i w kasie uiścić opłatę za prawo jazdy w kwocie 100,50 zł. (tylko dyplomaci są zwolnieni z tego obowiązku). Oczywiście można również skorzystać z płatności internetowej, bankowej czy też pocztowej przelewając pieniądze na nr konta podany przez dany urząd. W takiej sytuacji potwierdzenie można wysłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na wskazany adres e-mail.
Dokument prawa jazdy powinien być gotowy do odbioru najpóźniej po 9 dniach roboczych, od dnia w którym urząd dostał potwierdzenie dokonania opłaty. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, w których procedura może się przedłużyć nawet do 1 miesiąca (np. może to być spowodowane nałożeniem zakazu sądowego prowadzenia pojazdów mechanicznych). Jeżeli są takie wskazania, aby urząd dokładnie wyjaśnił sytuację kandydata na kierowcę czas trwania odbioru może się wydłużyć do 2 miesięcy.
Przy odbieraniu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami bezpośrednio na terenie urzędu, musimy mieć ze sobą dowód potwierdzający naszą tożsamość – może to być dowód osobisty albo paszport (mając stare prawo jazdy, również zabieramy je ze sobą). Jeżeli natomiast we wniosku zaznaczyliśmy odbiór za pośrednictwem poczty, to dokument prawa jazdy przyjdzie na adres, który został wpisany w karcie. Jeśli jesteś posiadaczem starego prawa jazdy, to w takiej sytuacji również musisz je odesłać na wskazany przez urząd adres.