Przepisy kodeksu ruchu drogowego mają to do siebie, że często się zmieniają. Jeszcze pod koniec 2020 roku wprowadzono kilka istotnych nowelizacji. 5 grudnia zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy – w razie kontroli drogowej dane będą sprawdzane przez policjantów w internetowym systemie CEPiK. Inna zmiana dotyczy osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A2 – 1 listopada wprowadzono przepisy, które poszerzyły pulę motocykli, na których będzie można przeprowadzać egzaminy (zmiana minimalnej pojemności jednośladu z 395cm3 do 245cm3). W kolejnym roku również na kierowców czeka pula nowych zmian w przepisach.
Planowane zmiany w 2021 roku:
- Koniec z „jazdą na zderzaku”
- Zatrzymanie prawa jazdy w przypadku przekroczenia przez kierowcę dozwolonej prędkości o 100%
- Rejestracja samochodu w salonie
- Rejestracja auta na nowego właściciela bez wymiany tablic
- Możliwość zachowania numeru rejestracyjnego
Warto w tym miejscu również przypomnieć o przepisach, które miały wejść z życie 1 lipca 2020, jednak dotychczas nie udało się wprowadzić tych zmian w prawie:
- Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie niezabudowanym
- Ograniczenie prędkości do 50km/h przez całą dobę w terenie zabudowanym
- Bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na przejście
Zmiany czekają również ośrodki egzaminowania kierowców – zarówno w kwestii organizacji samych egzaminów, jak i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów. Nowe przepisy mają umożliwić przydzielanie kolejnych egzaminów egzaminatorom, którzy zakończyli już jazdę z kursantem lub w sytuacji, gdy egzamin w ogóle się nie odbył. Dodatkowo, szkolenia na egzaminatorów będą mogły być przeprowadzone w innych ośrodkach niż tzw. ośrodki doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego, a same ośrodki WORD będą miały możliwość zatrudniania na okres 6 miesięcy jako egzaminatora nadzorującego osobę, która nie będzie spełniała wszystkich wymagań określonych w obecnie obowiązujących przepisach. Obydwie zmiany mają usprawnić system egzaminowania na prawo jazdy, zniwelować ryzyko braków kadrowych oraz rozwiązać problemy związane z elastycznością przeprowadzania egzaminów.
Koniec z „jazdą na zderzaku”
W myśl planowanych przepisów, obowiązkiem kierowców będzie zachowanie odpowiedniego dystansu między samochodami, ponieważ zbyt mały odstęp pomiędzy pojazdami często bywa przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu. W projekcie zmian ustalono, że na drogach ekspresowych i na autostradach bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości, tzn. że kierowca jadący np. 120km/h musi jechać 60 m za poprzedzającym pojazdem.
Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 100%
Projekt tego przepisu jest bezpośrednio powiązany z wcześniej planowaną zmianą dotyczącą zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym, która ostatecznie nie weszła w życie 2020 roku. W skutek negocjacji pojawiła się propozycja, aby zatrzymanie prawa jazdy dotyczyło kierowców, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 100%. Jednakże do tego projektu również już pojawiły się zastrzeżenia, ponieważ mogłoby to oznaczać, że na drodze z ograniczeniem prędkości do 30km na godzinę, prawo jazdy kierowca straci jadąc z prędkością 61km/h, z kolei na autostradzie bez obawy o utratę prawa jazdy można by było jechać z prędkością 280km/h.
Rejestracja samochodu w salonie
Zgodnie z już podpisaną przez prezydenta nowelizacja przepisów, od 4 czerwca 2021 roku możliwa będzie rejestracja nowego samochodu przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. To nie tylko ułatwi proces rejestracji, ale także pozwoli zaoszczędzić czas oraz umożliwi odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu (w przypadku złożenia wniosku o rejestrację drogą elektroniczną).
Rejestracja auta na nowego właściciela bez wymiany tablic
Również od 4 czerwca 2021 roku pojawi się ułatwienie dla osób kupujących samochody używane, ponieważ będzie możliwość zarejestrowania auta na nowego właściciela bez konieczności wymiany tablic, nawet w przypadku gdy samochód został zarejestrowany w innym miejscu niż miejsce zamieszkania nowego właściciela.
Możliwość zachowania numeru rejestracyjnego
W ustawie podpisanej już przez prezydenta pojawia się zapis, który teoretycznie wprowadza możliwość zachowania na wniosek właściciela pojazdu dotychczasowego numeru rejestracyjnego, jednak w praktyce nie są znane szczegóły ani data wejścia w życie takiego przepisu. Jest to kwestia od lat poruszana przez kierowców, motywowana nie tylko zmniejszeniem liczby formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu, ale również zwyczajną chęcią pozostania przy tablicach, do których są przywiązani.
Ograniczenie prędkości do 50km/h przez całą dobę w terenie zabudowanym
Projekt zakłada także obniżenie dopuszczalnej prędkości pojazdów poruszających się na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych. Obecnie ta prędkość wynosi 60 km/h w godzinach 23:00- 5:00 oraz 50km/h w pozostałych godzinach. Po zmianie ograniczenie do 50km/h będzie obowiązywało przez całą dobę.
Bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na przejście
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię, ale jednocześnie podczas przechodzenia będzie obowiązywał zakaz korzystania z telefonów komórkowych (w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię oraz torowisko). Obecnie kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych musza zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po wprowadzeniu nowych przepisów, kierowca dodatkowo będzie musiał zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo oraz ustąpić pierwszeństwa osobie dopiero wchodzącej na przejście. Warto jednak dodać, że ta nowelizacja dotycząca ustąpienia pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście nie będzie dotyczyła tramwajów.