Wiele osób nadal podpiera się dawnymi przepisami odnośnie określonej ważności egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Według tych przepisów zdana teoria była ważna przez okres 6 miesięcy i to właśnie w tym czasie należało podejść do egzaminu praktycznego. Od 2014 roku kursanci nie muszą już spieszyć się z realizacją godzin jazdy, ponieważ mają teraz dużo więcej czasu na przygotowania i zapisanie się na egzamin.
W sierpniu 2014 roku zniesiono ograniczenie ważności egzaminu teoretycznego na prawo jazdy i od tamtej pory jest on ważny bezterminowo. Oznacza to, że odstęp czasowy między jednym a drugim egzaminem jest właściwie zależny tylko od długości trwania kursu praktycznego w szkole jazdy i od zdeterminowania samej osoby starającej się o uzyskanie uprawnień.
Początek 2015 roku przyniósł bowiem także inne zmiany. Od stycznia tegoż roku z osób starających się o prawo jazdy zdjęto obowiązek uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym, prowadzonym przez ośrodek szkolenia kierowców. Kandydaci na kierowców mogą samodzielnie przygotowywać się z zakresu przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych i pierwszej pomocy, korzystając z różnych pomocy edukacyjnych (np. takich jak testy egzaminacyjne w naszym serwisie: Testy na prawo jazdy).
Mogą oni bezpośrednio zapisać się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i podejść do niego w dowolnym momencie. Po zaliczeniu egzaminu wystarczy, że przedstawią oni w swojej szkole jazdy dokument potwierdzający uzyskanie wyniku pozytywnego i to zwolni ich to z uczestnictwa w części wykładowej szkolenia, którą fakultatywnie nadal realizują niektóre ośrodki.
Mogą oni wtedy od razu rozpocząć naukę praktycznej jazdy samochodem pod okiem instruktora. Ilość obowiązkowych do zrealizowania godzin szkolenia praktycznego zależna jest od kategorii prawa jazdy, o którą się starają. W przypadku większych trudności w nauce kursanci zawsze mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy, jednak wymagany przepisami limit, dopuszczający ich do egzaminu państwowego zawsze musi zostać osiągnięty. W przypadku prawa jazdy kategorii B jest to 30 obowiązkowych godzin jazdy samochodem z instruktorem.
Jeżeli osoby starające się o uprawnienia do kierowania pojazdami zaliczyły część teoretyczną egzaminu, jednak nie mogą z jakichś względów podjąć od razu szkolenia praktycznego i podejść do tegoż egzaminu, mogą odroczyć tę procedurę na dowolny czas i rozpocząć naukę jazdy nawet po kilku latach, gdyż ich zdany egzamin teoretyczny nadal będzie ważny. Przepisy dotyczą zakresu wszystkich kategorii prawa jazdy.