Od dnia 10 listopada 2016 roku państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy stal się bardziej przyjazny dla kursantów, a wszystko to dzięki zmianom, które zostały wprowadzone.
Do 10.11.2016 roku obowiązywały przepisy, które mówiły o tym, że jeżeli kursant popełni błąd (określony w tabeli błędów w rozporządzeniu) to egzaminator jest zmuszony do przerwania egzaminu, a osoba zdająca kończy go z wynikiem negatywnym.
Nowe przepisy natomiast wyglądają w ten sposób, że egzaminator nie ma obowiązku do przerwania egzaminu praktycznego, aczkolwiek może to zrobić, ale nie musi. Jeżeli osoba podchodząca do egzaminu wykona jakieś zadanie nieprawidłowo egzaminator będzie mógł to potraktować jako jeden z dwóch dopuszczalnych błędów.
Egzaminator sam musi stwierdzić czy przerwanie egzaminu jest konieczne czy też nie. Decyzje ta podjąć musi na podstawie tego jak kursant jest przygotowany na kierowcę oraz na podstawie oceny sytuacji panującej na drodze.
Dzięki tym zmianom, które zostały wprowadzone z nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami egzaminatorzy będą mieli możliwość bardziej elastycznej oceny osób starających się o prawo jazdy. Umożliwi to również egzaminatorom możliwość wzięcia pod uwagę umiejętności, niewłaściwe oznakowanie dróg czy też różne nietypowe sytuacje występujące na drodze podczas oceny osoby egzaminowanej.