W ostatnich dniach w życie weszła zmiana ustawy o kierujących pojazdami odnośnie pobierania opłat za egzamin państwowy na prawo jazdy w przypadku osób niepełnosprawnych.
Zmiana ogłoszona w kwietniu 2018 roku przewiduje, że osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy przystosowany do rodzaju ich schorzenia, ubiegające się o prawo jazdy kategorii B, będą zwolnione z opłaty za część praktyczną egzaminu państwowego. Jest jednak jeden warunek- jazda egzaminacyjna musi odbywać się na odpowiednio przystosowanym pojeździe należącym do osoby niepełnosprawnej.
Ustawa ta również nakłada na ministra właściwego do spraw gospodarki obowiązek wyznaczenia przez niego spośród jednostek organizacyjnych jemu podległych lub przez niego nadzorowanych, podmiot właściwy do prowadzenia i aktualizowania internetowej bazy, w której znajdować się będą pojazdy egzaminacyjne przystosowane dla osób z określonymi niepełnosprawnościami. Będą tam również informacje o ośrodkach szkolenia kierowców, wyposażonych w takie pojazdy. Minister odpowiedzialny będzie również za zapewnienie środków z części budżetu państwa na prowadzenie bazy.
Spośród tych pojazdów osoby niepełnosprawne mogą wybierać dostosowany do swoich schorzeń samochód i wynająć go na czas egzaminu praktycznego. Koszt wynajmu takiego pojazdu wacha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Dotychczas osoby niepełnosprawne korzystały na egzaminach państwowych z pojazdów, które zapewniał im (bądź nie) Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Tym samym opłacały one 50% kosztu egzaminu państwowego. Właśnie ten brak zapewnienia niepełnosprawnej osobie egzaminowanej odpowiednio dostosowanego do jej schorzenia pojazdu, na którym mogłaby podejść do egzaminu państwowego przyczynił się do tych zmian. Zapis był niezgodny z konstytucją i konwencją o prawach osób niepełnosprawnych. W efekcie ustawa jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 czerwca 2016 r., sygn. akt K 37/13 w tej sprawie.