Plany i działania Unii Europejskiej wobec poprawy bezpieczeństwa na drogach nadal trwają. Zmiana, którą za chwile omówimy, trafia bezpośrednio we wszystkich kierowców Unii Europejskiej.
Mimo że w tej kwestii nie zapadła jeszcze oficjalna decyzja to zmiana, która może zostać wprowadzona na terenie UE będzie bardzo znacząca dla kierowców.
Jaki temat? Co za zmiana?
Chodzi o możliwość konfiskaty prawa jazdy za popełnione wykroczenia, w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej.
Dotychczas sytuacja wygląda następująco:
Jeżeli kierowca dopuści się jakiegoś wykroczenia/przestępstwa drogowego lub nawet straci prawo jazdy, będąc za granicą Polski, ale nadal w kraju Unijnym, to kara obowiązuje go tylko w Państwie, w którym dopuścił się wykroczenia bądź przestępstwa. Jeżeli np. kierowca miał wydane prawo jazdy w Polsce, a w Niemczech został złapany na wykroczeniu/przestępstwie drogowym a karą między innymi będzie zabranie prawa jazdy, to obowiązuje to tylko w Niemczech. Po przekroczeniu granicy z Polską kierowca ze spokojem może wsiąść do samochodu i zacząć jazdę.
Europosłowie zaczęli pracować nad zmianą w celu ukrócenia popełnianych wykroczeń na rzecz równości między kierowcami a głównie poprawy bezpieczeństwa na drogach. Ich zdaniem nikt nie może być bezkarny w momencie przekroczenia granicy innego kraju członkowskiego.
Od wprowadzenia tych zmian kraje członkowskie porozumiewałyby się ze sobą w kwestiach wszelkich decyzji związanych z kierowcą, który popełnił przestępstwo, wykroczenie lub spowodował wypadek na terytorium innego państwa UE. Jeżeli prawo jazdy zostanie zabrane Ci w Paryżu, to możesz pożegnać się z jazdą samochodem w całej Unii Europejskiej. Kraj członkowski będzie miał możliwość odebrania Ci prawa jazdy na terenie całej UE.
Pakiet bezpieczeństwa stworzony przez UE bardzo szybko się rozwija i wchodzi do naszej codzienności. Fakt jest taki, że w ciągu ostatnich lat sytuacja względem wypadków na drogach Europy poprawiła się, a omawiana wyżej zmiana może mieć realny wpływ na jeszcze większe polepszenie bezpieczeństwa. Zmniejszy to poczucie bezkarności kierowców, będąc poza granicami swojego kraju. Jeżeli będą zagrażać innym uczestnikom ruchu i jeździć niebezpiecznie to odpowiedzialność z te czyny będą ponosić w każdym kraju członkowskim.