Przepisy jasno określają jakie warunki musi spełnić szkoła jazdy i jakie kroki szkolenia podjąć aby odpowiednio przygotować kursantów, ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem lub pojazdem silnikowym każdej kategorii. Zgodnie z Art. 23 ust. 2 Ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, program kursu w szkole jazdy obejmuje:
• Wykłady i ćwiczenia dotyczące podstaw kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym oraz obowiązków i praw kierowcy zawarte w części teoretycznej. Mogą być one przeprowadzane na odległość, przy wykorzystaniu technik komputerowych oraz Internetu np. w formie e-learningu czy testów, jakie oferuje np. serwis Prawo-Jazdy-360.pl.
• Praktyczną naukę jazdy przeprowadzaną na placu manewrowym, w ruchu miejskim oraz poza obszarem zabudowanym.
• Szkolenie w zakresie pierwszej pomocy w formie wykładów i zajęć praktycznych.
• Kontrolne sprawdzenie zdobytych umiejętności i wiedzy w formie teoretycznego egzaminu wewnętrznego w ośrodku.
Te przepisy jednak zakwestionowała właścicielka jednego z Ośrodków Szkolenia Kierowców. Utrzymywała ona, że w przypadku, gdy szkolone są osoby, które starają się o uprawnienia do kierowania pojazdami z zakresu kategorii C i C+E, nie muszą one już odbywać szkolenia, dotyczącego udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Argumentowała swoje stanowisko stwierdzeniem, że osoby te posiadają prawo jazdy kategorii B, a więc odbyły już takowe szkolenie przy okazji jego zdobywania.
Utrzymując się w takim przekonaniu, naruszała ona warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, nie przestrzegając wobec kursantów obowiązującego programu szkolenia. Podczas kontroli ośrodka okazało się, że w przypadku czterech kursantów, szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej przeprowadzone zostało przez instruktora nauki jazdy, czyli osobę do tego nieuprawnioną i dlatego też w kartach szkoleń tych osób brakowało wpisów dotyczących przeprowadzenia tych zajęć.
Wszystkie te działania naruszające przepisy dotyczące prowadzenia kursów doprowadziły do wykreślenia przez starostę właścicielki ośrodka z rejestru przedsiębiorców prowadzących OSK i zakazania jej prowadzenia tego typu działalności gospodarczej. Kobieta kolejno składała skargi i próbowała odwoływać się od wyroku sądu w tej sprawie, nadal utrzymując swoje stanowisko, jakoby nie naruszała swoim działaniem żadnych przepisów, które bezsprzecznie błędnie zinterpretowała.
Decyzja administracyjna zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego pozostała jednak niezmieniona i ośrodek został zamknięty, a właścicielce odebrano uprawnienia do prowadzenia tego typu działalności.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi szkolenia osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami, szkolenie z zakresu zachowania podczas wypadku drogowego i pomocy przedlekarskiej musi zostać przeprowadzone wobec każdego kursanta, przez upoważnioną do tego i odpowiednio wykwalifikowaną osobę niezależnie od kategorii prawa jazdy, o jaką ubiega się zainteresowany. Przeprowadzenie zajęć musi zostać potwierdzone wpisem w karcie szkolenia kursanta bezpośrednio po ich zakończeniu.