24 lipca 2020 roku Sejm przyjął projekt zmian w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” oraz innych ustawach dotyczących kierujących i właścicieli pojazdów. Projekt powstał z inicjatywy Ministra Infrastruktury we współpracy z Ministrem Cyfryzacji. W kolejnym etapie prac zostanie on skierowany pod obrady Senatu, jednak już teraz warto zapoznać się z propozycjami, które w niedługiej przyszłości mogą znacząco ułatwić życie kierowcom.
Zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy
Najważniejszą planowaną zmianą jest zwolnienie kierujących pojazdami z obowiązku posiadania przy sobie polskiego prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Dane i uprawnienia będą weryfikowane online przez funkcjonariuszy w centralnej ewidencji kierowców (na mocy nowych uprawnień, które zostały przyznane służbom uprawnionym do kontroli ruchu drogowego 1 lipca 2020 roku). Dzięki temu kontrole drogowe mają przebiegać szybciej i sprawniej. Wcześniej zniesiony został również obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Minister Cyfryzacji ma z trzymiesięcznym wyprzedzeniem ogłosić informację o zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.
Rejestracja pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania
Nowe przepisy umożliwiają również rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację na wniosek właściciela przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Będzie można również czasowo zarejestrować pojazd w przypadku konieczności przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru, również przejazd starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.
Rejestracja nowego pojazdu przez dealera
Zupełnie nowym rozwiązaniem będzie możliwość rejestracji nowego samochodu przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Ułatwi to uregulowanie formalności związanych z procesem rejestracji, pozwoli zaoszczędzić czas oraz umożliwi odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu (w przypadku złożenia wniosku o rejestrację drogą elektroniczną).
Rezygnacja z karty pojazdu i nalepek kontrolnych
W ramach uproszczenia procedury rejestracji pojazdów zostanie zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepek kontrolnych. Dzięki temu właściciele pojazdów zaoszczędzą ponad 90zł (75zł – karta pojazdu, 18,50zł – nalepka kontrola oraz 1zł opłaty ewidencyjnej). Karta pojazdu nie będzie już konieczna, ponieważ zarówno organy rejestrujące pojazd jak i organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Te przepisy wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od daty publikacji.
Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego
Nowe przepisy rozszerzą katalog pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji o samochody osobowe – będzie to dotyczyło sytuacji uszkodzonych pojazdów, a nie chwilowo nieużywanych. Wówczas w przypadku konieczności naprawy samochodu uszkodzonego np. w skutek wypadku, będzie można wycofać go z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, ale nie częściej niż po upływie 3 lat od poprzedniego wycofania. Ponowne przywrócenie do ruchu będzie wymagało przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. Zmiana ta ma na celu ograniczenie kosztów związanych z ubezpieczeniem pojazdu. Obecnie z ruchu można wycofać samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.