Większość kierowców, widząc na drodze patrol policji, stara się jechać jak najbardziej przepisowo aby uniknąć zatrzymania lub co gorsza, otrzymania mandatu karnego za nieprzestrzeganie prawa drogowego. Nikt z nas chyba nie lubi być kontrolowany przez policję, gdyż jak to się mówi, na każdego człowieka daje się znaleźć jakiś paragraf. Wystawianie mandatów i kontrola kierowców nie leży jednak tylko i wyłącznie w zakresie obowiązków funkcjonariuszy Policji. Nadzór nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach pełnią także inne organy od których również możemy otrzymać mandat karny w przypadku naruszenia przepisów.
Jedną z takich instytucji jest oczywiście Straż Miejska, z którą zapewne większość kierowców miała kiedyś do czynienia. Funkcjonariusze tego organu nie mogą nas ukarać za przekroczenie prędkości, gdyż nie posiadają do jej pomiaru odpowiedniego sprzętu. Od strażnika miejskiego nie otrzymamy także mandatu za spowodowaną w mieście kolizję, brak wymaganych dokumentów czy potwierdzenia opłaconej polisy OC. Może on jednak w tych sytuacjach zawiadomić policję, która przejmie sprawę.
Mandat od Straży Miejskiej możemy otrzymać za parkowanie w niedozwolonym miejscu, co zwykle wiąże się z założeniem blokady na koło pojazdu. Jeżeli nieprawidłowo zaparkowany samochód stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonariusz może zgłosić konieczność odholowania pojazdu na koszt właściciela. Mandat od tych służb możemy otrzymać także w przypadku nieopłaconego postoju w strefie parkowania i złamania zakazu wjazdu.
Dużo większe możliwości w kwestii nakładania kar na kierowców ma Straż Graniczna. Swoje uprawnienia do zatrzymania i kontroli kierowców mają oni na terenie całego kraju, nie tylko w strefie nadgranicznej. Funkcjonariusze Straży Granicznej wyposażeni są w odpowiedni sprzęt do mierzenia prędkości pojazdów, stanu trzeźwości kierowców oraz mają prawo zweryfikować dokumenty kierowcy, stan techniczny pojazdu czy tachograf. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości lub złapania kierowcy na łamaniu prawa, organ ten może wystawić mandat karny i przyznać punkty karne, które będą równie prawomocne, co te przyznane przez policję.
Kolejnym organem uprawnionym do wystawiania mandatów karnych kierowcom jest Inspekcja Transportu Drogowego. Do przeprowadzania kontroli umundurowanym funkcjonariuszom ITD służą specjalistyczne sprzęty takie jak stacjonarne fotoradary, urządzenia rejestrujące niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej umieszczone na skrzyżowaniach oraz przyrządy do odcinkowego pomiaru prędkości.
Kierowcy mogą więc zostać ukarani m.in. za przekraczanie limitów prędkości, niestosowanie się do znaków lub sygnałów drogowych, poruszanie się pojazdem bez wymaganych świateł czy stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po zarejestrowaniu popełnienia wykroczenia przez kierowcę, za pomocą sprzętów rejestrujących wykonywane jest zdjęcie, które wysyłane jest wraz z zawiadomieniem poprzez specjalny system informatyczny. Po wskazaniu przez właściciela pojazdu kierowcy, który popełnił wykroczenie, wystawiany jest mandat karny.
Do obowiązków ITD w przeszłości należało jedynie kontrolowanie kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, jednak zmiany przepisów poszerzyły ten zakres uprawnień także do kierowców osobówek.
Jeszcze jedną instytucją, która co prawda nie może nakładać na kierowców mandatów za wykroczenia drogowe, jednak ma prawo do skontrolowania zarówno ich, jak i pojazdów, jest Służba Celna. W zakresie jej obowiązków jest głównie sprawdzanie pojazdów pod kątem przewozu nielegalnych towarów takich jak broń, narkotyki czy podrabiany alkohol i papierosy bez akcyzy. Funkcjonariusze mogą zatrzymać każdego kierowcę czy innego uczestnika ruchu i wylegitymować go lub zweryfikować posiadanie wymaganych dokumentów tj. prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia wykupionej polisy OC. Mogą oni również sprawdzić stan techniczny pojazdu i nałożyć karę na kierowcę ze względu na przekroczenie czasu pracy i naruszenie przepisów dotyczących przewozu drogowego. Od celników nie otrzymamy mandatu za przekroczenie prędkości, jednak mamy obowiązek stosować się do wydawanych przez nich poleceń.