Podróżowanie autem w granicach państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obwodu Gospodarczego czy Szwajcarii nie wymaga wyrabiania specjalnych pozwoleń, dlatego dokument o którym mowa w dzisiejszym artykule może wydawać się nieco archaiczny. Jednak będzie on przydatny dla osób, które planują dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych, krajach Ameryki Południowej, Afryki lub Azji, ponieważ międzynarodowe prawo jazdy umożliwia legalne kierowanie pojazdami w państwach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej.
Kto może uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?
Międzynarodowe prawo jazdy to odpis polskiego dokumentu, przetłumaczony na kilka języków, wydany w formie papierowej książeczki w formacie zbliżonym do paszportu. Zatem, może je uzyskać każda osoba posiadająca ważne polskie prawo jazdy – bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów.
Co istotne, międzynarodowe prawo jazdy nie funkcjonuje jako dokument samodzielny i uzyskuje ważność okazany razem z polskim prawem jazdy, dlatego wybierając się w dalszą podróż należy pamiętać o zabraniu kompletu dokumentów.
Dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy
Na stronie ministerstwa dostępne są listy państw, które są stronami Konwencji Genewskiej (np. Ukraina, Białoruś, Turcja, Tunezja czy Izrael) lub Konwencji Wiedeńskiej (np. Argentyna, Egipt, Japonia, Kanada oraz USA) – dlatego warto się z nimi zapoznać przed złożeniem wniosku o międzynarodowe prawo jazdy. Jeśli cel naszej podróży nie znajduje się na żadnej z list, należy wysłać zapytanie do ambasady, ponieważ czasem trzeba wyrobić lokalny dokument, aby móc prowadzić pojazd na terenie danego państwa.
Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?
Aby otrzymać międzynarodowe prawo jazdy, należy skierować się do starostwa powiatowego z przygotowanym wcześniej kompletem dokumentów:
- wypełniony wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, w którym należy określić wzór dokumentu (zgodny z Konwencją Genewską lub Konwencją Wiedeńską; można wyrobić obydwa równocześnie),
- aktualne zdjęcie w wymiarach 35x45mm oraz spełniające wszystkie wymogi dotyczące zdjęć do prawa jazdy,
- kopia aktualnego polskiego prawo jazdy,
- potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy.
Sprawę można również załatwić za pośrednictwem pełnomocnika.
Czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi do 3 dni roboczych od momentu złożenia kompletnego wniosku. Po odebraniu, międzynarodowy dokument jest ważny do 3 lat, ale nie dłużej niż krajowe prawo jazdy.
Gdy urzędnik odmówi wydania międzynarodowego prawa jazdy, można odwołać się od jego decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni.
Ile kosztuje międzynarodowe prawo jazdy?
Opłata za wydanie dokumentu wynosi 35,50 zł. W przypadku, gdy został złożony wniosek o wydanie dwóch dokumentów, zgodnych z obydwiema konwencjami, opłata jest podwojona i wynosi 71 zł.
Zazwyczaj istnieją dwie możliwości zapłaty – przelew na konto starostwa lub osobiście w kasie starostwa.