Czy wiecie co oznaczają poszczególne kontrolki pojawiające się na tablicy rozdzielczej samochodu? Niektóre z nich widzimy za każdym razem, kiedy odpalamy silnik, inne pojawiają się tylko w wyjątkowych sytuacjach, których raczej wolelibyśmy uniknąć.
Kontrolki mogą nieco różnić się od siebie, a w nowszych pojazdach może być ich znacznie więcej niż w starszych modelach. Jednak zasady określające ich znaczenie zawsze są takie same, a mianowicie określa je kolor wyświetlanego symbolu.
Kolor czerwony dotyczy kontrolek ostrzegawczych. Oznaczają one poważną usterkę, która podczas kontynuowania jazdy może wywołać awarię samochodu lub nawet doprowadzić do wypadku. W przypadku dostrzeżenia takiej kontrolki, należy niezwłocznie i bezpiecznie zatrzymać pojazd oraz usunąć usterkę, gdyż kontynuowanie w tym czasie jazdy może mieć opłakane skutki. Najczęściej pojawiające się kontrolki z tej kategorii to np. te ostrzegające o niskim poziomie oleju, wysokiej temperaturze płynu chłodniczego, słabym akumulatorze, awarii systemu ABS, otwartych drzwiach lub klapie bagażnika, niezapiętych pasach bezpieczeństwa czy zaciągniętym hamulcu ręcznym.
Kolejną kategorią są lampki koloru pomarańczowego, ostrzegające o niewielkiej usterce samochodu, z którą można kontynuować jazdę, jednak zalecane jest po jej zakończeniu usunięcie wskazanej awarii. Mogą one również informować o włączonych lub wyłączonych funkcjach w samochodzie. Najczęściej pojawiające się kontrolki koloru pomarańczowego to te informujące o niskim poziomie ciśnienia w oponach, awarii żarówek w światłach zewnętrznych, systemie kontroli silnika, rezerwie paliwa, awarii świec żarowych, włączonym ogrzewaniu tylnej szyby czy włączonym nawiewie na przednią szybę.
Ostatnia grupa to kontrolki informacyjne, które mogą mieć kolor zielony, żółty lub niebieski. Pokazują one, jakie funkcje aktualnie są włączone w samochodzie. Dotyczą głównie aktualnie działających w aucie świateł zewnętrznych, kierunkowskazów, jak również informują o włączonym tempomacie czy asystencie parkowania lub asystencie pasa ruchu. Im samochód jest nowszy i wyposażony został w więcej dodatkowych funkcji, tym kontrolek będzie więcej.