Dotychczas nam znane warunki parkowania na chodniku obowiązują do 21 września. Po tej dacie nastąpią zmiany.
23 sierpnia opublikowano Ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Nowelizacja obejmuje m.in. aktualizację kilku definicji z Prawa drogowego – w tym najbardziej kontrowersyjna – nowa definicja chodnika, która zacznie obowiązywać 21 września 2022 r.
Dotychczasowa definicja chodnika wygląda następująco:
„chodnik – część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych” (art. 2, pkt 9)
Nowa definicja zawiera dodatkowe, kontrowersyjne słowo:
„chodnik – część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”
W świetle nowej definicji, poruszanie po chodniku dozwolone jest wyłącznie dla pieszych oraz takich osób, które korzystają z urządzeń wspomagających ruch.
Nasuwa się więc pytanie dotyczące wjazdu pojazdem na chodnik – czy wciąż będzie dozwolone czy też będzie wiązało się z mandatem?
Do 21 września legalne jest parkowanie i zatrzymanie pojazdu samochodowego o dopuszczalnej macie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t., kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu na chodniku.
Na uwadze należy mieć fakt, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych musi być taka, by samochód nie utrudniał im ruchu i nie może być mniejsza niż 1,5 metra, zakaz zatrzymywania się lub postoju obowiązuje także na chodniku, chyba że napis na tabliczce pod znakiem mówi inaczej, a także pojazd umieszczony na chodniku przednią osią nie może hamować ruchu na jezdni.
Ponadto, jeżeli spełnione są powyższe warunki to dopuszczalne jest zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego pojazdu. Dotyczy to następujących pojazdów: samochód osobowy o DMC do 2,5t, motocykl, motorower, rower, wózek rowerowy.
Jak więc traktować nowy przepis w kontekście zatrzymania i parkowania na chodniku?
Od 21 września ustawa będzie wykluczała z poruszania się po chodnikach wszystkie pojazdy, bo z definicji będzie to miejsce „wyłącznie” dla pieszych. Parkowanie będzie więc nielegalne. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ prawo wciąż będzie regulowało zasady, jakie obowiązują podczas parkowania samochodów na chodniku.
Należy mieć na uwadze, że wraz ze zmianą definicji chodnika, od 21 września w życie wejdzie również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych, a konkretnie dotyczące projektowania i budowania chodników:
„W trudnych warunkach dopuszcza się szerokość chodnika nie mniejszą niż 1,00 m, pod warunkiem zaprojektowania miejsc do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami, o długości nie mniejszej niż 2,00 m i szerokości nie mniejszej niż 1,80 m. Odległość między tymi miejscami powinna umożliwiać wzajemną widoczność osób ze szczególnymi potrzebami oraz zapewniać optymalny czas oczekiwania na wyminięcie się, wynikający w szczególności z możliwości poruszania się tych osób, pochylenia podłużnego drogi dla pieszych oraz natężenia ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”.
Ustawodawcy za pomocą zmiany chcieli jednocześnie uregulować dwie kwestie: dopuścić budowanie węższych chodników, regulując tym samym kwestie parkowania i zatrzymywania w takich miejscach.
AKTUALIZACJA
Ministerstwo Infrastruktury rozwiewa wątpliwości dotyczące znowelizowania przepisów ustawy i podkreśla, że głównym celem nowelizacji jest bezpieczeństwo.
Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów.
Nadal będzie możliwe zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych, po spełnieniu dotychczas obowiązujących warunków. Rafał Weber - wiceminister infrastruktury - (...) informujemy, że znowelizowane przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym - które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych"
Zmiana dotycząca pojęć ma na celu zlikwidować obecnie występujący dualizmu pojęciowy i porządkować definicje ujęte w przepisach.