Wykonanie badań lekarskich to obowiązek każdego kandydata na kierowcę – bez fachowej oceny stanu zdrowia nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminów. Na czym polega takie badanie, ile kosztuje, jak długo jest ważne i gdzie można je wykonać?
Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy?
Przebieg badania zależy od tego, na jaką kategorię będziemy zdawać egzamin na prawo jazdy oraz od indywidualnego stanu zdrowia. Podczas wizyty lekarz powinien ocenić kilkadziesiąt elementów, typu: badanie wzroku i słuchu, pomiar ciśnienia czy szczegółowy wywiad dotyczący chorób przewlekłych i przyjmowanych leków; jednak to od lekarza zależy szczegółowość i zakres przeprowadzonego badania.
Badanie przeprowadzane jest przez lekarza-orzecznika, posiadającego uprawnienia do wystawiania tego typu zaświadczeń lekarskich. Z reguły trwa kilka-kilkanaście minut i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. W większości przypadków postrzegane jest jako formalność, ponieważ rzadko kończy się negatywną oceną. W razie wątpliwości, lekarz może odesłać kandydata na kierowcę na specjalistyczne badania, które zadecydują o braku przeciwskazań zdrowotnych odnośnie prowadzenia pojazdów.
Jak długo ważne są badania na prawo jazdy?
Obecnie zaświadczenie dotyczące badania lekarskiego nie jest bezterminowe – a data jego ważności zależy od indywidualnych czynników. Od 2013 roku wprowadzono przepisy, które ustaliły maksymalny termin ważności badań, który wynosi 15 lat. Czas ten może być krótszy i jest to uzależnione od czynników takich jak: wiek kierowcy, kategoria prawa jazdy czy ogólny stan zdrowia.
Ile kosztują badania na prawo jazdy w 2021 roku?
Cena za badanie jest uregulowana prawnie i stała, wynosi 200 zł – zarówno dla osób, które odbywają kurs po raz pierwszy, jak i dla tych, które wykonują badanie po raz kolejny. Ze względu na ich obligatoryjność i dużą konkurencję, wiele ośrodków szkolenia kierowców zachęca kursantów specjalnymi zniżkami i rabatami, lub oferuje takie badanie w cenie kursu.
Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?
Z reguły badania dla kandydatów na kierowców są przeprowadzane w szkole jazdy, do której zapisany jest kursant, co stanowi duże ułatwienie. Jeśli nie jest to możliwe, należy udać się do odpowiedniego Ośrodka Medycyny Pracy i umówić się samodzielnie.
Prawo jazdy a wada wzroku
Nie ma przeciwskazań do prowadzenia pojazdu dla osób noszących okulary korekcyjne – jednak na badanie należy je zabrać ze sobą i powiadomić lekarza o wadzie wzroku. Wówczas na otrzymanym zaświadczeniu znajdzie się adnotacją z informacją o wadzie.