Kierowcy, którzy mogą pochwalić się oryginalnymi felgami w swoim samochodzie są zazwyczaj bardzo z tego dumni, co jest w tym przypadku uzasadnione. Samochód z felgami prezentuje się znacznie lepiej, a do tego polepszona jest jego dynamika jazdy. Felgi, poza funkcją estetyczną, mają też ważne zastosowanie wspierające chłodzenie układu hamulcowego. Niestety są one narażone na wiele czynników, mogących powodować szybkie ich niszczenie, jeżeli odpowiednio o nie nie zadbamy.
Z oczywistych względów felgi są najbardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, które mogą być trudne do usunięcia. Jest to, poza oponami, element naszego samochodu, znajdujący się najbliżej podłoża, dlatego mogą gromadzić się na nim wszelkie pyły powstałe z tarcia klocków hamulcowych i opon, sadza, smoła a także wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na jezdni, takie jak kurz, piasek czy sól drogowa podczas zimy.
Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy felgi przed tymi szkodliwymi czynnikami, będziemy w stanie utrzymać je w świetnej kondycji i mogą nam one posłużyć przez naprawdę długie lata. Niestety jeżeli od początku je zaniedbamy, możemy po niedługim czasie mieć problem nawet z doprowadzeniem ich do czystości.
Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać, to woskowanie felg, które należy wykonać jeszcze przed zamontowaniem ich w naszym pojeździe. Wosk zapewni skuteczną powłokę chroniącą felgi przed nadmiernym osadzaniem się brudu, a także ułatwi ich późniejsze czyszczenie. Takie woskowanie warto jest wykonywać regularnie np. co 2 miesiące, po wcześniejszym umyciu i dokładnym osuszeniu felg.
Jeżeli chodzi o samo czyszczenie felg, to w tej kwestii także powinniśmy przestrzegać pewnych reguł. Silne środki chemiczne wykorzystywane na automatycznych myjniach samochodowych mogą przyczynić się do szybszego niszczenia naszych felg, dlatego warto poświecić im nieco więcej uwagi i wykonać czyszczenie samodzielnie, odpowiednio dobranymi detergentami. Mycie powinno odbywać się na zupełnie wystudzonych felgach, ponieważ ich wysoka temperatura w połączeniu z zimną wodą może spowodować ich odkształcenie. Do takiego ręcznego czyszczenia powinniśmy wykorzystać miękkie gąbki lub ściereczki, zapobiegające rysowaniu lakieru.
Środki przeznaczone do mycia konkretnych elementów naszego pojazdu, takich jak felgi, można nabyć w sklepie motoryzacyjnym, markecie lub przez internet. Posiadają one konkretną instrukcję zastosowania, jednak zazwyczaj polega ona na tym, że spłukujemy ten „pierwszy” brud wodą, nakładamy preparat na felgi i czekamy odpowiednio długo, aż środek zacznie działać. Następnie zbieramy detergent wraz z zanieczyszczeniami z felg i płuczemy je wodą. Po wszystkim osuszamy je ściereczką i nakładamy wosk.
Zadbane i wypolerowane felgi zapadają w pamięć wszystkim wprawnym i zorientowanym w tym temacie obserwatorom, ponieważ sprawiają, że samochód zyskuje w ten sposób dużo na swojej atrakcyjności. Warto więc skupić się na detalach, o które możemy zatroszczyć się bez większego wysiłku.