Czy warto zmieniać opony na zimowe?

▪ 26 października 2021 1 594 ⚡
4.3
Czy warto zmieniać opony na zimowe?

 

Czy warto zmieniać opony na zimowe?


Zima w Polsce ma wiele obliczy. Nie tylko śnieg czy lód mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, gdy poranki stają się coraz chłodniejsze, a dni krótsze, posiadaczom samochodów nasuwa się pytanie: czy to odpowiedni czas na zmianę opon na zimowe?

Cztery niepozorne, gumowe walce to podstawa, na której opiera się wiele systemów bezpieczeństwa w samochodzie. To właśnie opony są elementem, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Biorąc pod uwagę bezpieczną jazdę, nie jest wskazane czekanie aż spadnie pierwszy śnieg. Optymalnym momentem do wymiany opon na zimowe, jest ten w którym zaczynamy odnotowywać utrzymujące się temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza.

Dzięki odpowiednim materiałom, konstrukcji oraz technologii produkcji, zimowe ogumienie znacznie lepiej niż letnie będzie zachowywać się w niskich temperaturach oraz niesprzyjających warunkach. Opony zimowe wyposażone są w głębokie rowki i żebra na bieżniku, zapewniające dobrą jazdę podczas opadów deszczu i śniegu. Większa ilość nacięć zapewnia elastyczność i podatność na ugięcia. Różnica między oponami letnimi, a zimowymi dotyczy także składu surowcowego z którego zostały stworzone, te skonstruowane do jazdy zimą, w swoim składzie wzbogacane są dodatkami takimi jak np. oleje naturalne czy krzemionka, poprawiająca elastyczność ogumienia.

W przeciwieństwie do opony letniej – opony zimowe nie twardnieją pod wpływem niskich temperatur, zapewniając tym samym dobrą przyczepność w warunkach niesprzyjających. Lepsza przyczepność, jaką zapewnia zimówka, może uratować nas przed stłuczką, wypadnięciem z drogi itp.

Niejednokrotnie nasuwa się jednak pytanie, czy warto kupować opony zimowe, szczególnie przy względnie łagodnych zimach jakie mamy w ostatnich latach w Polsce oraz braku przepisów egzekwujących wymianę opon (przepisy te można spotkać w niektórych państwach europejskich).

Mogłoby się wydawać, że jeśli temperatura w dzień wynosi kilka stopni Celsjusza na plusie, a w nocy spada do kilku stopni poniżej zera, to jest niewiele i nie ma sensu myśleć o oponach zimowych.

Trzeba natomiast mieć na uwadze, że już poniżej 7 stopni Celsjusza kompozycja gumowa, z której wykonane jest letnie ogumienie, niebezpiecznie twardnieje, skutkując ryzykiem utraty przyczepności oraz wpadnięcia w poślizg. Wydłuża to drogę hamowania, stwarzając sytuację niebezpieczną.

Zimy obserwowane w Polsce, mimo, że są  łagodne, charakteryzują się wilgotnością – w miesiącach zimowych możemy zaobserwować częste opady deszczu. Nieznaczny spadek temperatury poniżej zera wystarcza, aby drogi pokrył lód.

Przeplatające się co kilka dni ciepłe i zimne prowadzą do powstawania mgły. Nie tylko zmniejsza ona widoczność, ale także może opadać i zamarzać na drogach.

Rola, jaką odgrywają opony w bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu jest szczególna, zwłaszcza w trudnych i gwałtownie zmieniających się warunkach: na śniegu czy na lodzie, na mokrej drodze czy w zaskakujących sytuacjach.

Odpowiedni dobór ogumienia to minimalizacja zagrożenia dla wszystkich kierowców i komfort jazdy dla kierującego.

4.3
dagmara
Dagmara Śmidowicz 19 postów
...