W dzisiejszych czasach mało kto znajduje wolną chwilę na samodzielne mycie samochodu w zaciszu własnego podwórka. Coraz więcej osób wybiera opcję szybszą, czyli zwyczajnie udaje się samochodem na myjnie i tam samodzielnie, przy pomocy odpowiedniego sprzętu lub oddając pojazd odpowiednim maszynom lub ludziom, za drobną opłatą, po chwili uzyskuje oczekiwany efekt.
Osoby zamieszkujące bloki w miastach nie mają raczej większego wyboru, jednak część osób posiadających własne posesje, nadal decyduje się na własnoręczne mycie samochodu przy pomocy gąbki i różnych detergentów. Tylko czy takie postepowanie jest właściwie zgodne z prawem?
Mycie samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych zgodnie z polskim prawem jest zabronione. Za takie działanie można zostać ukaranym mandatem w wysokości nawet do 500 zł.
Czy to oznacza, że na każdym podwórku zabronione jest mycie własnego samochodu?
Nie. Takie działanie niedozwolone jest w miejscach, w których zanieczyszczona detergentami woda nie może zostać odprowadzona do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych po przejściu przez osadnik. Jeżeli pozwalamy na to aby woda spływała bezpośrednio na trawnik i do ziemi lub odprowadzamy ją do zbiornika wodnego, możemy narazić się na sporą karę finansową.
Uniknąć kary za mycie samochodu na własnym podwórku możemy jedynie poprzez zapewnienie ku temu odpowiednich warunków tj. nieprzepuszczalnego podłoża i odpływu zużytej wody do kanalizacji.
W jaki sposób i przez kogo regulowane są te przepisy?
Głównym wyznacznikiem prawnym jest tu zapis Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Art. 4.
1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
2. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:
1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących: (…)
c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;
Rada gminy ustala stosowny regulamin i wysokość kar finansowych za jego nieprzestrzeganie. W każdej gminie w Polsce regulamin ten zawiera zapis o zakazie odprowadzania zanieczyszczonej wody bezpośrednio do ziemi lub zbiorników wodnych. Oprócz przeznaczonych do tego myjni, wyznaczane są także przez władze gminy lub innych zarządców miejsca, w których bez obaw można umyć swój pojazd.
Automatyzacja i coraz skuteczniejsze innowacje w zakresie mycia samochodu na myjniach są nie tylko tanim i szybkim rozwiązaniem dla wielu osób ale także przyczyniają się do ochrony środowiska. Warto więc przekalkulować sobie, czy praco- i czasochłonne samodzielne mycie pojazdu i narażanie się na mandat za robienie tego w niedozwolonym miejscu jest adekwatne do efektu, który możemy uzyskać na myjni samochodowej, powierzając to zadanie maszynom lub zatrudnionym do tego celu osobom.