Obecnie wysokość mandatu za złamanie przepisów drogowych może wynieść od 50 do 800 zł w zależności od rodzaju wykroczenia, a jeśli popełnimy kilka przewinień jednocześnie, kary są sumowane. W kontekście zapowiadanych przez rząd zmian w nowym taryfikatorze mandatów, warto po pierwsze oczywiście zawsze jeździć zgodnie z przepisami, a po drugie - w przypadku otrzymania mandatu lub mandatów, zapoznać się z opcją płatności ratalnej, jeśli suma przekracza naszą możliwość jednorazowej spłaty zobowiązań.
Jak rozłożyć mandat na raty?
Przede wszystkim, aby móc wnioskować o spłatę mandatu w ratach, należy najpierw go przyjąć. W przypadku nieprzyjęcia, sprawa zostaje skierowana do sądu, co oznacza, że do kwoty naszych zobowiązań będzie trzeba doliczyć koszty sądowe.
Dysponując pokwitowaniem mandatu, należy złożyć wniosek do właściwego urzędu wojewódzkiego, z prośbą o rozłożenie należności na raty, opisując powody, które uniemożliwiają jednorazową spłatę. Co istotne, wniosek powinien zostać złożony w ciągu 7 dni od otrzymania mandatu. Pismo można skierować do urzędu drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu ePuap lub wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym, aby posiadać dowód wysłania). Do wniosku powinniśmy również dołączyć oświadczenie o sytuacji finansowej.
Mandat z fotoradaru
W przypadku otrzymania mandatu z fotoradaru, również można starać się o rozłożenie kwoty na raty i podobnie jak w innych przypadkach, należy najpierw go przyjąć (czyli pokwitować zawierającą go przesyłkę). Następnie wniosek należy przesłać do Biura Finansowo Gospodarczego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). Można starać się o umorzenie części lub całości mandatu, rozłożenie spłaty na raty lub przesunięcie terminu płatności. Szczegóły dostępne są na stronie GITD.