Jak co roku, na przełomie października i listopada na drogach zwiększa się ruch pojazdów. Spowodowane jest to oczywiście dniem Wszystkich Świętych, w którym większość Polaków wyrusza na cmentarze, odwiedzić swoich zmarłych bliskich.
Ruch wzmożony jest nie tylko w tym dniu, ponieważ dużo wcześniej rodziny pojawiają się przy nagrobkach aby posprzątać i przygotować je na tę uroczystość. Jesienna pogoda i szybko zapadający zmrok są dodatkowym utrudnieniem dla kierowców w tym czasie, dlatego muszą oni zachować większą czujność, zwłaszcza w okolicach cmentarzy.
Wiele osób aby dotrzeć do swoich bliskich, musi przemieścić się do innego miasta, oddalonego nierzadko nawet o setki kilometrów. Dlatego właśnie na drogach pojawia się w tym czasie znacznie więcej samochodów niż zazwyczaj. Dużo więcej pracy ma przez to również policja, która w owym czasie zwiększa liczbę swoich patroli drogowych aby zapobiec łamaniu przepisów przez kierowców i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.
Niestety statystyki policji z ubiegłych lat są zatrważające. W ciągu tych kilku dni nadal dochodzi do wielu wypadków, w których zbyt duża liczba osób ponosi śmierć lub zostaje ranna. Policja zatrzymuje także ogromną ilość nietrzeźwych kierowców, którzy są dużym zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu.
Aby uniknąć stania w korkach i nie marnować czasu na znalezienie miejsca parkingowego warto wybrać się na cmentarz tego dnia komunikacją miejską, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Wszyscy, którzy na cmentarz mają nieco dalej i muszą wybrać samochód jako swój środek transportu, mogą pomyśleć o wcześniejszym lub opóźnionym o kilka dni odwiedzeniu grobów bliskich. W ten sposób możemy uniknąć wiele stresu związanego z brakiem czasu i natłokiem ludzi.
Jeżeli już decydujemy się na odwiedzenie cmentarza 1 listopada, pamiętajmy o tym, że wokół niego oprócz sporej liczby samochodów, poruszać się będą także tłumy pieszych. Warto jeździć powoli i niezwykle ostrożnie oraz stosować się do sygnałów wydawanych przez policję i osoby kierujące ruchem, których może być więcej w takich miejscach.
Poruszanie się może być także utrudnione przez zmienną i niesprzyjającą pogodę w tych dniach. Poranne przymrozki i mgła mogą być bardzo niebezpieczne, jeżeli nie dostosujemy swojego pojazdu i stylu jazdy do takich warunków. Pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich świateł w zależności od widoczności na drodze i występujących opadów. Należy zwracać również uwagę na śliską nawierzchnię drogi, która może być pokryta przez opadnięte liście. Droga hamowania na takiej jezdni znacznie się wydłuża, co przy wzmożonym ruchu i szybko zapadającym zmroku może stwarzać zagrożenie dla nas jak i innych kierowców oraz pieszych.
Bardzo ważną kwestią jest także zaniechanie prowadzenia pojazdów, jeżeli spożywamy alkohol. Święto i związane z nim spotkania w gronie rodziny sprzyjają piciu, dlatego miejmy na uwadze to, że nawet jeżeli czujemy się dobrze dzień po zakrapianej imprezie, nie oznacza to, że jesteśmy w pełni trzeźwi i zdolni do prowadzenia pojazdów. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w Polsce to 0,2 promila. Przekroczenie tej wartości w wydychanym powietrzu podczas badania alkomatem jest wykroczeniem lub przestępstwem i wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami dla kierowcy, nie mówiąc już o ryzyku jakiego dopuszcza się on, wsiadając w takim stanie za kierownicę.
W najbliższych dniach szczególnie uważajmy, wsiadając za kierownicę. Miejmy na uwadze wszystkie powyższe wskazówki i starajmy się jeździć przepisowo oraz nie tracić czujności, żeby święto zmarłych w kolejnych latach nie było również naszym świętem.