Na stronie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące WORD-ów w całej Polsce, a przede wszystkim prawdziwe opinie osób , które korzystały z serwisu prawo-jazdy-360.pl i zdały egzamin na prawo jazdy!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD)
Jest to jednostka samorządowa, powstała w roku 1997 na mocy ustawy o Prawie o ruchu drogowym. Została ona stworzona na skutek wzrostu motoryzacji społeczeństwa. Jej zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz jego promocja, ale przede wszystkim, jest to realizowanie egzaminów teoretycznych oraz praktycznych na prawo jazdy w Polsce, dla osób ubiegających się o ten dokument.
Zadanie Ośrodków Ruchu Drogowego
1. Do zadań ośrodka należy organizowanie egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób
ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami -
w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy, na podstawie ustawy "Prawo o ruchu drogowym" z dnia
20 czerwca 1997 r. art.109 i art.117.
2. Ośrodek może wykonywać inne zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
3. Ośrodek może wykonywać działalność gospodarczą, której wyniki będą przeznaczane na działalność
4. Ośrodek, jako wyznaczony przez wojewodę, zapewnia obsługę Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która koordynuje i określa kierunki działań administracji publicznej w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ośrodkiem kieruje Dyrektor Ośrodka, powoływany i odwoływany przez Zarząd Województwa. Dyrektor Ośrodka reprezentuje go na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność za realizację zadań, określonych ustawą i statutem. Dyrektor Ośrodka jest uprawniony do dokonywania czynności prawnych samodzielnie w imieniu Ośrodka. Dyrektor Ośrodka działa przy pomocy zastępcy dyrektora oraz głównego księgowego. Zastępcę Dyrektora zatrudnia i zwalnia Dyrektor Ośrodka.
Tryb działania w zakresie wykonywania zadań publicznych
Sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami silnikowymi i tramwajami odbywa się w formie egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, przeprowadzanego zgodnie z zasadami określonymi w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego.
Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego, osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub pozwolenie, informuje ośrodek egzaminowania o numerze identyfikującym profil kandydata na kierowcę, składa w WORD dowód uiszczenia opłaty za egzamin oraz pisemną zgodę rodziców lub opiekuna, jeżeli nie ukończyła 18 lat.
Osoba może ponadto złożyć wniosek o udział w części praktycznej egzaminu instruktora szkolącego ją oraz egzaminatora nadzorującego przebieg egzaminu, wyznaczonego przez Dyrektora WORD